Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Co to je traktor ?

traktory.wbs.cz
Co to je traktor ?

Traktor je stroj sloužící především k tahu, ale také k nesení, tlačení a pohonu zemědělských strojů. Je určen pro práci i dopravu zejména v zemědělství, na poli, v lese nebo jiném nerovném nebo nezpevněném terénu. Traktor a podobné stroje se běžně používají i v jiných oborech, například při údržbě silnic nebo stavebních pracích. Zvláštním typem jsou vojenské traktory, které sloužily a někde ještě stále slouží jako tahače vojenské techniky.

Má obvykle 4 kola, existuje ale i pásový traktor, který se podobá tanku či sněžné rolbě. Většinou je poháněn dieselovým motorem s hnanou zadní nebo přední nápravou (někdy i oběma). Traktor je přizpůsoben k pohybu v náročném terénu a vyšší svahové dostupnosti. Na zádi traktoru (někdy i na přídi) je tříbodové hydraulické zařízení, na které je možno upnout další příslušenství. V zadní části se nachází vývodová hřídel předávající točivý moment motoru traktoru zapřaženým zařízením. Tato hřídel se u některých traktorů může nacházet i vpředu.

Předchůdcem traktoru je kromě dobytka (kůň, vůl, kráva) též parní lokomobila.

Podle institutu World Resources Institute je na Zemi přes 25 milionů traktorů, v průměru 175 tisíc na každou zemi (96 tisíc v Česku).

 

Zdroj : www.wikipedia.org
TOPlist
traktory.wbs.cz